İngiliz Lavantası

İngiliz Lavantası

İngiliz Lavantası

Lavantanın kökleri Akdeniz’e dayansa da İngiliz lavantası daha ünlüdür çünkü İngiltere’nin soğuk yerlerinde yetişebilmekte ve çok uzun süre bahçelerde boy göstermektedir. Gri-yeşilimsi sapı ve mor renkli minik çiçekleriyle bahçelerin en göz alıcı çiçekleridir. Boyu en çok 90 cm , oluşma zamanı haziran ve Ağustos aylarıdır.

Lavanta, yoğun olmayan aroması sayesinde yemek sektöründe de kullanılmaktadır. Lavanta çayı ve  arıların lavanta çiçeklerinden topladığı özlerle yaptıkları lavanta balı bunlardan başlıcalarıdır.

Gelişim, çiçeklenme, renk ve biçim bakımından farklı farklı lavanta türü bulunmaktadır. Haziran ayında açan bir lavanta, 20 mil uzaktaki bir bölgede başka bir ayda açabilmektedir.

Adının aksine tüm lavantalar mor renkli olmazlar. Bazı hibrit lavantalar mavi-mor, pembe, beyaz ve hatta sarı renkte olabilmektedir. Lavantalar gibi sapları da farklı renklerde olabilmektedir.

İklimi

Lavanta, zorlu koşullara dayanıklı bir bitkidir. Uzun yıllar boyunca varlığını sürdürebilir. Kökeni Akdeniz’e dayandığı için lavanta bitkisi sıcak esintiyi, güneşi ve kuru toprağı sever. Eğer sizin lavantanız büyümediyse çok sulanmış, gölgede kalmış ya da çok fazla nemde kalmış olabilir.

İngiliz lavantası ve hibritleri soğuk iklimler için çok elverişlidir. Çünkü kuzey ikliminde yetişmektedir. Bununla beraber zorlu kış şartlarında üzerlerini korumak iyi olur. Güney bölgeleri için yetiştirilecek olan İspanyol ve Fransız lavantaları neme karşı daha dayanıklıdır ancak hava akımının olmasına dikkat edilmelidir.

Eğer kışlarınız çok sert ya da toprağınız sertse lavantaları konteynırlarda yetiştirebilirsiniz. Günlük 8 saat doğrudan güneş almaları ve geçirgenliği iyi bir toprakta yetişmeleri gerekmektedir. Kışın konteynırları içerde bir mekana ve güneş alan bir yere koymalısınız.