Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

Lavanta yağının faydaları arasında tansiyonu normal seviyede tutması, ağrıları azaltması, derideki enfeksiyonu düzeltmesi, kan akışını rahatlatması ve solunum problemlerini tedavi etmesi gibi faydaları bulunmaktadır. Latince temizlemek anlamına gelen Lavare sözcüğünden gelen lavanta adı, içeriğinin temizleyici özelliği nedeniyle verilmiştir.

Lavanta yağı lavanta bitkisinin çiçeklerinden çoğunlukla buhar damıtma yöntemiyle elde edilmektedir. Lavanta bitkisinin çiçekleri doğal koku vericidir ve yüzyıllardır bu özelliğiyle kullanılmaktadır. Geleneksel olarak lavanta yağı parfüm yapmak için kullanılmaktadır. Ayrıca aromaterapi olarak da kullanılarak bir çok aromatik karışımda ve kombinasyonda kullanılmaktadır.

Lavanta yağı farklı kokularla karıştırılarak da kullanılır. Günümüzde lavanta yağının aromaterapiden jel, krem, losyon ya da sabun olarak kullanılmasına kadar geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Lavanta Yağının En Önemli Faydaları;

Lavanta Yağı

Lavanta Yağı

  • Sinek kovucu etkisi : Lavantanın içinde bulunan bazı maddeler sinek, güve bazı böcekler için kovucu etki yapmaktadır. Cildinize süreceğiniz bir miktar lavanta yağıyla onları etrafınızdan uzaklaştırabilir, eğer ısırıldıysanız da acıyı azalmak için lavanta yağı sürebilirsiniz.
  • Uyku düzenleyici etkisi: Lavanta yağının araştırmalarca da kanıtlanmasıyla uykusuzluğu önleme ve uykuyu düzenleme etkisi bulunmaktadır. Yastığa birkaç damla damlatılmasıyla kişiyi rahatlatarak uykuya geçişi hızlandırmaktadır.
  • Sinirleri yatıştırıcı etkisi: Lavanta yağının sakinleştirici etkisi sayesinde kişilerde bulunan migren, baş ağrısı, asabiyet gibi problemleri azaltarak rahatlattığı görülmüştür.
  • Sivilce ve aknelere etkisi: Sivilce çoğu genç için zor bir durumdur. Saklanmasının ve tedavisinin zorluğu sivilceli bir cilt taşıyan kişi için stresli bir durum yaratır. Bir miktar lavanta yağının yüz kremine eklenerek sivilce ya da sivilceden kalan yara olmuş bölgeye uygulanmasıyla o bölgelerin düzelmesinin hızlandırdığı görülmüştür.
  • Ağrı kesici etkisi : Lavanta yağının, kas ağrıları, bel ağrıları, boyun ağrıları, romatizma ve burkulmalarda ağrı olan bölgeye düzenli aralıklarla uygulanmasıyla ağrıyı azalttığı görülmüştür.
  • İdrar yollarına etkisi: Lavanta yağının idrar yollarına yaptığı uyarıcı etkisi sayesinde idrar yollarını açarak idrar yolu iltihaplarını düzeltici etkisi bulunmaktadır.
  • Solunum yollarına etkisi: Lavanta yağı yaygın olarak boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, astım, bronşit, bademcik iltihabı gibi solunum yolu hastalıkları için kullanılmaktadır. Lavanta yağının buhar olarak kullanılmasıyla içinde bulunan antibakteriyel maddelerin iyileştirici etkisi harekete geçmektedir.
  • Saç Bakımı etkisi: Lavanta yağının saçtaki bit ve sirkelere karşı etkili olduğu gözlenmiştir. Ayrıca düzenli olarak saç derisine uygulandığında saçtaki kelleşmeyi önlediği ve saçı % 40 oranında arttırdığı görülmüştür. Özellikle saç ekimini kabul etmeyen saç derisine sahip hastalar için etkili bir yöntemdir.