Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Lavanta bitkisinin hemen hemen her bölümünden faydalanmak mümkündür. Çiçeğinden çıkarılan esansı ile parfüm sektörü faydalanırken, içindeki antibakteriyel maddelerle kozmetik ve deterjan sanayisi faydalanmaktadır.  Kullandığımız hemen hemen her temizlik ürününün içinde lavantanın içinde bulunan antibakteriyel kimyasallar bulunur.

Lavantanın faydaları arasında en basit şekliyle çiçeklerinin kurutulup küçük bez keselere konmasıyla yaşadığımız ortamlara ferah bir koku verebilir ayrıca araştırmalarca da kanıtlanmış rahatlatıcı etkisiyle, kolay uykulara dalabiliriz.

Lavanta yağının yıpranmış ya da tahriş olmuş cilde sürülmesiyle cildin yavaş yavaş iyileştiği görülmüştür. Ancak kullanmadan önce cildinizin bir kısmında yağı denemeli ardından tahriş olmuş bölgeye uygulamalısınız. Cildiniz lavanta yağını tolare edemeyebilir.

Lavantanın faydaları arasında en son ve belki de yaz aylarında hepimizin sorunu olan sinekler ve haşerileri kovma etkisi bulunmaktadır. Bir demet lavantayı odanın bir köşesine koyduğunuzda o bölgeye kolay kolay sinek ve haşerenin gelmediğini göreceksiniz.