Lavantanın Gıda Olarak Kullanımı

Lavantanın Gıda Olarak Kullanımı

Lavantanın Gıda Olarak Kullanımı

Lavanta, salatalara eklenecek sos olarak kullanılmak üzere de yetiştirilmektedir. Lavanta çiçeklerinde arıların yüksek  kalitede bal yapabildiği verimli nektar bulunur. Lavanta balı çoğunlukla Akdeniz’de yapılır ve özel üretim olarak marketlere sunulur. Lavanta çiçekleri kurutularak pasta dekorasyonunda kullanılmaktadır. Lavanta aroması tatlılarda kullanılır ( özellikle çikolatayla çok iyi bir tat ikilisidir) Lavanta şekeri yapımında da kullanılmaktadır. Lavanta çiçekleri siyah ve yeşil ya da bitki çaylarıyla harmanlanır.

Fransa’da lavantanın daha bir çok geleneksel kullanımı olmasına rağmen Fransız yemeklerinde lavanta pek kullanılmaz. 1970’lerde herbes de Provence isimli bir bitki çayı firması lavantayı kullanarak lavantanın yemek endüstrisinde de popüler olmasını sağladı.

Lavanta, çoğu yemeğe kokulu ve biraz tatlı bir tat bırakır. Bazen keçi peyniri ya da koyun peyniriyle beraber tüketilmektedir. Çoğu yemekteki kullanımı kuru çiçek tomurcuğu şeklindedir. Bazı aşçılar yemeklerde lavanta yapraklarını da dener ancak sadece tomurcukları lavanta yağı içerir ki içinde lavanta kokusu ve tadı bulunur. Amerika’da lavanta şurubu ve kuru lavanta tomurcuğundan yapılan lavanta çörekleri ve marşmelovu tüketilmektedir.