Tıpta Lavanta Kullanımı

Tıpta Lavanta Kullanımı

Tıpta Lavanta Kullanımı

1.Dünya savaşı sırasında lavanta yağı hastanelerde kullanılmıştır.

Lavanta yaygın olarak papatya gibi bitkilerle beraber kullanılır ve aroma terapide kullanılır.
Lavantanın böcek ısırıklarını, yanıkları ve baş ağrısını dindirdiğine inanılmaktadır. Lavanta destesi böceksavardır. Yastığın içine koyulan bir miktar lavanta tohumu ve çiçeği sizi rahatlatarak uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Bir bardak kaynamış suya lavanta çiçeklerinin eklenerek odaya bırakılması uyku için rahatlatıcıdır.

Lavanta yağı ya da lavanta özünün 1’e 10 oranında su ya da gül suyuyla karıştırılması suretiyle sivilce ve akne tedavisinde kullanılmaktadır. Lavanta, derideki yanıklar ve enfeksiyonu tedavi edici olarak da kullanılır.

2010 yılından uyku üzerindeki anksiyolitik etkiyi araştıran bir araştırmada lavanta yağının içeriğindeki yüksek linalol ve linalil maddesi sayesinde uykuyu düzene soktuğu bulunmuştur. Anksiyeteyi azaltarak düzenli uykuya geçişe yardım ettiği ortaya çıkarılmıştır.

Lavanta yağının Almanya’da Lasea adıyla yayınlanan bir araştırmada sinir sistemi üzerindeki etkisi yayınlanarak, lavanta yağının çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisinde etkili bir madde olduğu kanıtlanmıştır denilmiştir.

Lavanta, yaraları iyileştirmede etkili olabilmektedir ancak lavanta balı ( lavanta çiçeklerinden beslenen arıların yaptığı) lavanta yağından daha çok yara iyileştirici etkiye sahiptir.